Articole despre 'Plan de afaceri'

Bugetul previzionat al unei ferme de melci

Subiecte: , , , ,

Obiective

a) vânzare de melci vii
b) vânzare carne melc semi-preparată
c) vânzare de melci preparaţi.

Elemente de bază

Fermă de melci Aspersa Maxima, fără reproducere, în suprafaţă de 800 mp
Producţia anuală: 2500 kg melci vii sau 2500 kg x 62 melci/kg = 155.000 melci
Densitatea puietului lansat în primăvară în ţarcuri: 300 melcişori/mp

I.Cheltuieli de investiţie

-structura fermei: 3,9 Euro/mp x 800 mp……………………………………… 3120 Euro
-camera de frig: 20-25 mc pentru 800 mp fermă……………………………… 2000 Euro
-lădiţe de depozitare melci: 500 buc…………………………………………… 1750 Euro
-diverse utilaje……………………………………………………………………. 1500 Euro
-sistemul de udare:

    -pompă………………………………………………………………………… 800 Euro
    -programator pompă…………………………………………………………. 150 Euro
    -reţea de distribuţie apă……………………………………………………… 250 Euro

    Total fără TVA………………………………………………………………. 9570 Euro

    Durata de amortizare: 7 ani
    Amortizarea anuală: 9570: 7 ani = 1370 Euro/an

II.Costuri de producţie

-puiet:un necesar de 250000 melcişori cu un preţ de 6,5 Euro/1000 buc…… 1625 Euro
-furaj…….indicele de consum IC este de 1,5 kg aliment pe sezon pentru
producerea unui kg de melci vandabili

    Cantitatea de furaj pe sezon va fi deci de 2500 x 1,5=3750 kg
    Costul furajului……………….3750 kg x 0,37 Euro/kg……………………..1390 Euro

-seminţe………………………………………….2,5 kg x 50 Euro/kg…………….125 Euro
-curent electric. ………………………………….20 Euro/lună x 6 luni…………..120 Euro
-apă:….. consum 0,33 mc pe mp de suprafaţă de fermă pe sezon
………………………………………………….0,33 x 800 mp x 0,46 Euro/mc….120 Euro
-manoperă: 80 ore x 20 Euro/oră………………………………………………….1600 Euro
-costuri administrative……………………………………………………………….550 Euro
-amortizarea investiţiei……………………………………………………………..1370 Euro

    Total fără TVA………………………………………………………………….6900 Euro

    Costurile care revin pe kg de melci:

    6900 Euro : 2500 kg = 2,76 Euro/kg

III.Vânzarea pe piaţă

a) Vânzare în viu: 4 la 4,25 Euro/kg
……………………………………………………………2500 kg x 4,25 Euro = 10625 Euro
b) Semipreparat: 1/3 din greutate
………………………………………………….0,33 x 2500 kg x 17 Euro/kg = 14025 Euro
………………………………Cochilii 70% x 155000 buc x 10 Euro/1000 buc= 1085 Euro
c) Melci preparaţi
……………………………………………………….155000 x 0,17 Euro/buc = 26350 Euro

Acesta este doar un exemplu de calcul sumar pentru un buget previzionat al unei ferme de melci Aspersa Maxima din Franţa, care poate fi un punct de pornire pentru a ne construi propriul buget în cadrul planului de afaceri, în funcţie de obiectivele pe care ni le propunem şi condiţiile concrete ale viitoarei nostre ferme.


Preparativele pentru înfiinţarea unei ferme de melci

Subiecte: , , , , , ,

Majoritatea potenţialilor fermieri mă întreabă: care sunt paşii premergători pentru înfiinţarea unei ferme de melci.

Ceea ce pot să vă spun este că înainte de a vă avânta în această aventură a creşterii melcilor trebuie să ştiţi că o fermă de melci nu diferă cu nimic de oricare altă fermă zootehnică: cere timp, dăruire, cunoaşterea foarte bine a tehnologiei de creştere, muncă multă şi bineînţeles răbdare. Continuare…